August 2018 Results

 

 

 

 

* Ring One Photo Showing *

 

 

Class 1 Bling In The Show Ring Condition and Turnout - Judged by BITSR Team

1st Lilly Barth and Max

2nd Amy Ward and Chipmunk

3rd Sam Prior and Daisy

4th Amanda Bourne and Ricky

5th Victoria Dorans and Prince

6th Samantha Johnson and Dimitri

7th Alison Kimber and Tamarind

8th Mary Johnson and Bobby Joe

9th Julie Williams and Woody

10th Michelle Spiers and Dream

 

 

Class 2 Bex's Browbands and CollarsBest Ridden Horse/Pony - Judged by BB&C Team

1st Julie Whalley and Llanarth Dignified

2nd Kayleigh Ferreira and Lucy

3rd Tonya Fortune and Paddy Sox

4th Samantha Johnson and Dimitri

5th Sam Prior and Daisy

6th Gemma Huyton and Jerry

7th Caroline Tobin and Columcille Hill

8th Val Gray and Athlone Fair Diamond

9th Emma Sheppard and Prince

10th Fiona Bott and Cool Luke

 

 

Class 3 IV Horse Best Veteran - Judged by Homelands Show Team

1st Sam Prior and Daisy - lovely to see Daisy still having fun in all disciplines at the age of 25. A lovely weight and natural coat shine, very well done!

2nd Josie Morrisey and Lenny - two lovely golden oldies, very hard to choose between top 3 so very well done, stunning photos also.

3rd Josie Morrisey and Home Alone

4th Yasmin Cole and Luke Skywalker - wow! Cannot believe he is still enjoying his jumping at the age of 30. Very well done lovely example of a golden oldie still enjoying life!

5th, Andrea Wilkinson & Pablo - lovely condition always presented to a high standard.

6th Zoe Gaffer and Harry - nice to see Harry looking and obvsiously feeling well lol! Well done.

7th Emma Powell - no age given but a lovely boy in beautiful condition allround.

8th Lauren Searle and Blondie- cannot believe this horse is 31, she's looking amazing and love the bottom right photo. Well done.

9th Wendy Burdett and Buddy- very nice to see a ex racer doing well and still looking well at the age of 20, well done!

10th Amanda Bourne and Rick - beautiful lad looking very well for his age.

 

 

Class 4 Bex's Browbands and Collars Best Solid Colour - Judged by BB&C Team

1st Beverly Thomson and Lilly

2nd Gemma Huyton and Jerry

3rd Andrea Wilkinson and Pablo

4th Mary Johnson and Bobby Joe

5th Julie Williams and Woody

6th Anne-Marie Smith and Randal

7th Talya Butler and Gemini Bay

8th Cassie Giordano and Goodness Gracious

9th Diane Tutty and Poppy

10th Sam Fry and Bob

 

 

Class 5 IV Horse Best Open Coloured - Judged by B. Woolf

1st Alison Kimber and Tamarind

2nd Val Gray and Athlone Fair Diamond

3rd Anest Garrod and Lyonheart Asher

4th Millie O’Sullivan

5th Amy Ward and Chipmunk

6th Victoria Collins and Roystonroyal Dante

7th Caitlain Smith and Cassie

8th Brenda Austin and Sheba

9th Josie Morrisey and Lenny

10th Sarah Rogers and Millie

 

 

 

 

* Ring Two Photo Showing *

 

 

Class 6 Forever Amber Summer Fun - Judged by J Johnson Transport Team

1st Caitlin Bailey and Jasper

2nd Andrea Wilkinson and Pablo

3rd Lisa Gidman and Billy and Saffy

4th Laura Arnold and Honeybee (pic 2)

5th Kayleigh Ferreira and Lucy

6th Simone Edward and Dottie

7th Gemma Huyton and Jerry

8th Annalise Waagner and Bertie Beetle

9th Julie Williams and Woody

10th Sandy Dickson and Scooter and Harvey

 

 

Class 7 Best Calendar Shot - Judged by Z Burton. 

1st Gemma-Jane Scotford-Smith and Maybe It’s Maybelline

2nd Andrea Wilkinson and Pablo

3rd Laura Arnold and Honeybee

4th Samantha Johnson and Dimitri

5th Jessica Grant and Oscar (pic 2)

6th Kayleigh Ferreira and Lucy (pic 1)

7th Gemma Huyton and Jerry

8th Tina Johnson and Sally (pic 2)

9th Julie Williams and Woody

10th Molly Straite and Borris

 

 

Class 8 Make Me Smile - Judged by Devon Equine Crisis Support Team

1st Wendy Burdett and Buddy

2nd Emma Scott and Ziggy

3rd Andrea Wilkinson and Pablo

4th Sam Fry and Bob

5th Julie Williams and Woody

6th Caroline Tobin and Rannaldini

7th Charlene Leigh and Reprieve

8th Jessica Grant and Oscar

9th Charlotte Sadler and Fenmere Harri

10th Zoe Gaffer and Lacey

 

 

Class 9 Laysoft Equine & Animal Bedding 'Through the Years' - Judged by Lay-Soft Team

1st Sarah Rogers and Millie

2nd Jayne O’Connor and Denver

3rd Charlotte Sadler and Fenmere Harri

4th Lisa Donovan and Ollie

5th Lucy Rostance and LVR Sophie’s Eclipse

6th Eden Judd and Sky

7th Amy ward and Chipmunk

8th Andrea Wilkinson and Pablo

9th Kayleigh Ferreira and Lucy

10th Amy Brothwell and Merlyn

 

 

Class 10 Hollywoods bespoke signs Best Show/Event Shot- Judged by S. Williams

1st Andrea Wilkinson and Pablo

2nd Tonya Fortune and Paddy Sox

3rd Lacey Erica Williamson and Andee (Pic 1)

4th Julie Whalley and Llanarth Dignified (Pic 1)

5th Caroline Tobin and Rannaldini

6th Val Gray and Athlone Fair Diamond

7th Gabby Smith and Cookie

8th Julie Whalley and Llanarth Dignified (Pic 2)

9th Julie Williams and Woody

10th Sukie Bowen and Menai Fair Thanet

 

 

Class 11 Horsehair Keepsakes & Jewellery by Chloe Field Frolics - Judged by HK&J Team

1st Becca Sandom and Sultan

2nd Laura Arnold and Dex, Alice & Shay

3rd Maddy Day and Bertie

4th Cassie Giordano and Goodness Gracious and Bullseye

5th Andrea Wilkinson and Pablo

6th Julie Williams and Woody

7th Lucy Rostance and LVR Sophie’s Eclipse

8th Amy Ward and Chipmunk

9th Michelle Spiers and Dream

10th Lisa Gidman and Billy and Saffy

 

 

Class 12 Horse To Hound Most Eye Catching Horse/Pony - Judged by HTH Team

1st Annalise Wagner and Bertie Beetle

2nd Hannah Gillard and Finlay

3rd Samantha Johnson and Dimitri (pic 2)

4th Sam Davies and Champagne

5th Jessica Grant and Oscar (pic 1)

6th Cassie Giordano and Bullseye

7th Victoria Percey and Theo

8th Kayleigh Ferreira and Lucy

9th Julie Williams and Woody

10th Amelia Dorans and Prince

 

 

Class 13 NC Equestrian - Tales of an Amateur Equestrian Best Natural Portrait - Judged by NC Equestrian Team

1st Dyan Fidler and Mystic Storm (Pic 1)

2nd Dawn Heath and Chip

3rd Cassie Giordano and Goodness Gracious

4th Sam Fry and Bob

5th Laurie LaMontagne and Peanut

6th Beverly Thomson and Lilly

7th Julie Williams and Woody

8th Amanda Caddick and Penelope and Peanut

9th Emma Shepherd and Prince

10th Cassie Giordano and Bullseye

 

 

Class 14 Best Newcomer - Judged by Z Burton

1st Chelsea and Ziggy

2nd Kayleigh Ferreira and Lucy

3rd Dawn Heath and Ditch

4th Emma Sheppard and Prince

5th Laura LaMontagne and Peanut (pic 1)

6th Jayne O’Connor and Jack

7th Gabby Smith and Cookie

8th Maddy Day and Manky

9th Lacey-Erica Williamson and Pizza

10th Samantha Johnson and Dimitri

 

 

Class 15 Trickle Net I Love My Horse - Judged by Trickle Net Team

1st Tina Johnson and Sally

2nd Victoria Collins and Roystonroyal Dante

3rd Rachel Ward and Pebbles

4th Caroline Tobin and Rannaldini

5th Elise Bruijn and River

6th Andrea Wilkinson and Pablo

7th Alison Kimber and Tamarind

8th Isaac Leigh and Reprieve

9th Shirley Bradley and Khorus

10th Lauren Searle and Blondie