April 2022 Results  

 

 


* Ring One Photo Showing * 

 


Class 1 Condition and Turnout - Sponsored and judged by Bling In The Show Ring

1st Lindsey Walczak and Atticus Finch

2nd Tina Johnson and Honey

3rd Tina Johnson and Sally

4th Julia Wheatley and Expo

5th Laurie LaMontagne and Peanut

6th Ruth Tozer and Barbie

7th Helen Sansome and Paddy

8th Erin Eaves and Rosa

9th Chloe Lodge and Anchor Popcorn

10th Beverley Crispin and Nellie 

Class 2 Plaited Types - Sponsored by Bex's Browbands and Collars and judged by B. Webb

1st Tuula Hintsanen and Shahh - Beautiful horse, very nice collection of photographs that showcase this horse very well. True plaited type

2nd Lindsey Walczak and Atticus Finch - very close 1st and 2nd, would have been nice to see a full side on body shot for this class

3rd Tammie Conway and Megas Golden Sol - another very strong entry, well done

4th Tammie Conway and Porthos

5th Julia Wheatley and Expo

6th Helen Sansome and Paddy

7th Laura Frewer and Revel

8th Keely Bradding and Raven

9th Kellie Heycox and Black Jack Bandit

10th Charlee Beach and Time to Samba

Class 3 Heavy Breeds and Cob Types - Sponsored by IV Horse and judged by B. Woolf

1st Beverley Crispin and Nellie

2nd Chelsea Gray and Billy

3rd Danielle Hollindale and Elsa

4th Julia wheatley and Leeford

5th Charlee Beach and Queensmead Atlantis

6th Ashleigh Westwood and Tia

7th Amy Brothwell and Quinjuke Cosmic Louie

8th Ruth Tozer and Barbie

9th Macey Starrett and Diamond

10th Charlotte Marriott and Tilly

Class 4 Best Trot - Sponsored and judged by Bex's Browbands and Collars

1st Helen Sansome and Fyrepower

2nd Monica Kinnunen and Rhodonia

3rd Julia Wheatley and Expo

4th Monica Kinnunen and Maruf

5th Julia Wheatley and Woodstock Fridayman

6th Kirsty Brown and Simply Charlotte

7th Sharon Croft and Zak

8th Briony Nelson and Manni

9th Katie Saunders and Hillgarth Parker

10th Harriet Hall and Frankie

Class 5 Best Canter Or Gallop - Sponsored and judged by Goomoo

1st Beverley Crispin and Winnie - Mesmerizing photo and an absolutely beautiful horse

2nd Kina Davis and Zargus

3rd Laurie Mountford and Montana

4th Laurie LaMontagne and Peanut (Pic 2)

5th Tammie Conway and Porthos

6th Tuula Hintsanen and Shahh

7th Hadrian and Thor

8th Peter Brooks and Marquis

9th Sharon Croft and Zak

10th Julia Wheatley and Woodstock Fridayman

Class 6 Best Youngster - Sponsored by IV Horse and judged by B. Webb

1st Chloe Lodge and Anchor Popcorn (2 years)

2nd Julia Wheatley and Expo (3 years old)

3rd Gemma Shucksmith and Eder Arabella (2 years old)

4th Yasmin Roberts and Imraan (2 years old)

5th Danielle Hollindale and Elsa (3 years old)

6th Charlee Beach and Queensmead Guinness (4 mo old)

7th Helen Sansome and Paddy (3 years)

8th Vicky Lacey and Garthfach Endeavour

9th Annie Franklin and Guinness (2 years old)

10th Beverley Crispin and Nellie (1 week old)

* Ring Two Photo Showing *

 

 

Class 7 Beautiful Backgrounds - Sponsored by Immy’s Pet Portraits and Illustrations and judged by S. Williams

1st Catherine Beniston and Heald Town Mara

2nd Lindsey Walczak and Atticus Finch

3rd The Broooks family and Marquis and friends

4th Jacky Davies and Coolparks Swag

5th Eve Lilley and Frankie

6th Tammie Conway and Megas Golden Sol

7th Sharon Croft and Zak

8th Hannah Yon and Jasmine

9th Tuula Hintsanen and Shahh

10th Tina Johnson and Sally

Special:

Jodie Wonham and Delta

 


Class 8 Shots From The Saddle - Sponsored and judged by by NJW Photography & creations

1st Julie Williams and Woody – looks perfect

2nd Deborah Hay-Thorburn and Urban Legend (Pic 2) – stunning

3rd Leonie Harrison and Ischia Dynasty

4th Deborah Hay-Thorburn and Urban Legend (Pic 1)

5th Beverley Crispin and Nellie

6th Pamela Ramsay and Archie

7th Erin Eaves and Rosa

8th Zara Davis and Shadow

9th Amy Brothwell and Merlyn

10th Sondra Clements and Isis

Special: Laura Shelton and Sweet Bonnie Blue Eyes

Class 9 Spring Is In the Air - Sponsored by HorseHage & Mollichaff and judged by B. Webb

1st Lindsey Walczak and Tallulah and Sly

2nd Cara Martin and Duey

3rd Beverley Crispin and Nellie

4th Charlotte Marriott and Dobby and Milo

5th Beverley Crispin and Winnie

6th Tuula Hintsanen and Shahh

7th Alice Graham

8th Leonie Harrison and Ischia Dynasty

9th Keely Bradding and Jimmy

10th Julie Williams and Woody

Special: Annie Franklin and Joey


Class 10 Best Captured (non pro) - Sponsored and judged by Papercuts By Hannah

Well done everyone! Loved judging this class as there was so much variety! If the winner would like to pop me a message about their prize, that would be fab!

1st Laura Frewer and Revel

2nd Grace Brammer and Thomas

3rd Leonie Harrison and Ischia Dynasty

4th Ayla Simpson-Cook & Megan's Beau

5th Amy Anthony and Angel

6th Cass and Reveena

7th Tina Johnson and Sally

8th Becky Webb and Llanidan Portia

9th Beth Earl with Mike Earl and Bellthorn Krusader

10th Lindsey Collins and KCA Calliana

Class 11 Cheeky Characters - Sponsored and judged by Clun Valley Saddlery

1st Annie Franklin and Guinness and Joey

2nd Ashleigh Frisby and Peanut

3rd Annette Macdonald and Boss

4th Chloe Brown and Victor

5th Faith Lees and Honeybear

6th Beth Earl and Bellthorn Krusader

7th Milena and Strider

8th Macey Starrett and Diamond

9th Sondra Clements and Isis

10th Chantelle Hepburn and George

Special: Charlotte Marriott and Milo

Class 12 Best Partnership - Sponsored and judged by Saddle Sweet Treats

1st Olly and Rosie

2nd Laura Shelton and Sweet Bonnie Blue Eyes

3rd Erin Eaves and Rosa

4th Tuula Hintsanen and Shahh

5th Sarah Evans and Candy

6th Laurie Mountford and Montana

7th Gracee Beamer and Thomas

8th Eve Lilley and Frankie

9th TIna Johnson and Sally

10th Monica Kinnunen and Rhodonia

Special: Amie Waygood and Teddy

 

Class 13 Best Monochrome - Sponsored by TotallyTurmeric and judged by S. Williams

1st Faith Lees and Honeybear (Pic 1)

2nd Erin Eaves and Rosa

3rd Cara Martin and Rolley and friends

4th Julie Williams and Woody

5th Sharon Croft and Zak

6th Keely Bradding and Bally

7th Tuula Hintsanen and Shahh

8th Laura Buckle and Serafinas Gemini

9th Tina Johnson and Honey

10th Beth Earl and Bellthorn Krusader

Special:

Ayla Simpson Cook and Cardinals Navajo Mink

Tina Johnson and Sally

Class 14 Best Newcomer - Sponsored and judged by J Johnson Transport 

1st  Jodie Wonham and Buzzman - Stunning, Beautiful picture

2nd Chelsea Gray and Billy - Gorgeous

3rd Faith Lees and Honeybear (pic 1)

4th Julia Wheatley and Woodstock Fridayman

5th Hadrian and Thor

6th Amanda Hart and Oscar

7th Ashleigh Frost and Bruno

8th Hannah Yon and Marco (pic 1)

9th Ruth Tozer and Barbie

10th Charlee Beach and Queensmead Atlantis


 

Class 15 Pet Of The Month - Sponsored and judged by NJW Photography & creations

1st Heather Bowman and Taz and Skye – love these two doggies, should make their own fb page 

2nd Kimberley Wilson and Nacho – super cute

3rd Gemma Shucksmith and Cricket – beautiful 

4th Macey Starrett and Sprite

5th Heidi Budgell and Belle

6th Hadrian and Barb

7th Pamela Ramsay and Isla

8th Chloe Speight and Little Dave and Daniel

9th Zara Davis and Hammy

10th Pamela and London

Class 16 In The Field - Sponsored and judged by Artistic Atticus

1st Amie Waygood and Teddy

2nd Harriet Hall and Mr Red

3rd Tuula Hintsanen and Shahh

4th Catherine Beniston and Heald Town Mara

5th Monica Kinnunen and San Amour

6th Leann Coles and Murphy

7th Chantelle Hepburn and George

8th Beverly Crispin and Nellie

9th Tracy Frost and Bruno

10th Amy Brothwell and Merlyn and Louie

* Ring Three Video Dressage * 

HSO Walk Only Training Test 3 

1st Alison Rush and Juana - 72.05% 10 points

2nd Kirsty Brown and Simply Charlotte - 70.88% 9 points

3rd Claire Myers and Bencannon Duchess - 70.58% 9 points

4th Alison Rush and Pingu - 66.76% 7 points

5th Heidi Budgell and Flipper - 65.88% 6 points

 

HSO Walk and Trot Training Test 1b 

1st Kacey Salter and Paddy - 71.31% 9 points

2nd Emma McCabe and Hunter - 69.21% 8 points

3rd Leonie Harrison and Ischia Dynasty - 67.89% 7 points

4th Louise Allen and Miss Jamaica II - 67.63% 7 ponts

5th Sally Yonge and Morel - 67.10% 7 points

6th Mary Ellen Heale and Blue - 66.57% 7 points

7th Melissa Middleton and Pompeii - 66.31% 7 points (higher collectives)

8th Kirsty Brown and Simply Charlotte - 66.31% 7points (lower collectives)

9th Lynda Goodburn and Jay - 66.05% 7 points

 

 

 

HSO Training Test 2b (prelim)

1st Annette McDonald and Boss - 68.86% 8 points

2nd Henri Senn and Bob - 68.63% 8 points

3rd Louise Allen and Miss Jamaica II - 66.59% 7 points

 

HSO Training Test 3 (novice)

1st Henri Senn and Bob - 66.73% 7 points