November 2021 Results (available so far)

 

Class 1 Condition and Turnout - Sponsored and judged by Clun Valley Saddlery

So many gorgeous horses and ponies this month!

1st Monica Kinnunen and Rhodonia

2nd Tuula Hintsanen and Shahh

3rd Stella and Carrick Clover

4th Laura Oliver and Brontesaurus

5th Vanessa Robertson and Excellaya

6th Lindsey Walczak and Atticus Finch

7th Catherine Beniston and Dryfesdale Debit

8th Julie Williams and Woody

9th Stella and PK

10th Laurie LaMontagne and Peanut

 

 

Class 2 Jumping Stars - Sponsored by IV Horse and judged by B. Woolf

1st Katherine Bolton and Bobby

2nd Vanessa Robertson and Excellaya

3rd Bryony Jewkes and Beau (Pic 1)

4th Eve Lilley and Frankie

5th Vanessa Robertson and Silver Cracker

6th Libby Roberts and Storm

7th Briony Nelson and Truway Manikin

8th Sadie and Snowball

9th Charlotte Marriott and Milo

10th Kensa Young and CC

 

Class 3 Welsh Breeds - Sponsored and judged by Bex's Browbands and Collars

1st Julie Williams and Haniel Brasterau D

2nd Elizabeth-Joy Roberts and Frankie

3rd Stella and Gwyneth

4th Jo Marsden and Thorneyside Chester

5th Stella and Penyghent Spring Breeze

6th Charlotte Marriott and Dobby

7th Olly and Rosie

8th Stella and Penyghent Spring Breeze

9th Yasmin Roberts and Comet

10th Laurie LaMontagne and Oatie

Class 4 Best In Hand - Sponsored by Grey Pony Films and judged by B. Webb

1st Monica Kinnunen and Rhodonia. Absolutely stunning horse, extremely eyecatching and a stand out entry. Beautiful collection of photos. Well done.

2nd Jemma Meddings and Golden Ticket

3rd Stella and PK

4th Tina Johnson and Honey

5th Stella and Penyghent Spring Breeze

6th Tuula Hintsanen and Shahh

7th Kerstin Simonis and Joy Of Music

8th Julie Williams and Haniel Brasterau D

9th Sue Knapman and Nanturrian Cue for Magic

10th Tina Johnson and Sally


Class 5 Best Family Horse/Pony - Sponsored and judged by Bling In The Show Ring

1st Julie Williams and Woody

2nd Hannah Schepens, Finnley and Theo

3rd Laura Oliver and Brontesaurus

4th Tina Johnson and Sally

5th Madison Eckley and Beauty

6th Olly and Willow and Rosie

7th Louzanna Rajah and Jaks No Fool

8th Jessica Pelissier and SMS Annalark

9th Nicola Jayne and Lizzie and Ellie

10th Cherie and family and BH Sandman

 

Class 6 Best Gallop - Sponsored by IV Horse and judged by B. Webb

1st The Brooks family and Marquis - Wonderfully timed photograph, well done

2nd Hannah Hollman and Miley

3rd Elizabeth-Joy Roberts and Jessie and Zulu &Frankie

4th Monica Kinnunen and Rhodonia

5th Julie Williams and Woody

6thBriony Nelson and Truway Manikin

7th Lisa Plumb and Marco

8th Stella and Penyghent Spring Breeze

9th Lindsey Walczak and Atticus Finch

10th Tuula Hintsanen and Shahh

Class 7 Out And About - Sponsored and judged by NJP Media

1st Jessica Pelissier and SMS Annalark - absolutely stunning

2nd Tuula Hintsanen and Shahh - beautiful

3rd Leonie Harrison and Ischia - beautiful

4th Lindsey Walczak and Atticus Finch - did you stay or did you go?

5th Briony Nelson and Truway Manikin

6th Monica Kinnunen and Rhodonia

7th Olly and Rupert

8th Cara Martin and Alfie

9th Louzanna Rajah and Jaks No Fool

10th Jaime Burke and Fronarth Robbie Jones

Class 8 Sleeping Beauties - Sponsored and judged by Horsehair Keepsakes & Jewellery by Chloe 

1st Jessica Pelissier and Liberty's Tribute in Light

2nd Hannah Hollman and Beryl (Pic 1)

3rd Amie Waygood and Teddy (Pic 2)

4th Vanessa Robertson and Excellaya

5th Jessica Pelissier and Splash

6th Monica Kinnunen and Zackito

7th Julie Earle Cliffe and Poppit

8th Georgia Hoskins and Sprout

9th Donna Phippen and Moffy and Nutty

10th Charlotte Marriott and Dobby

 

Class 9 Best Caption - Sponsored and judged by Saddle Sweet Treats

1st Faith Lees and Diago

2nd Cara Martin and Luca

3rd Sue Knapman and Tregereth Taren

4th Laura Oliver and Brontesaurus

5th Sue Knapman and Tregereth Taren and Friend

6th Macey Starrett and Shiko

7th Monica Kinnunen and Rhodonia

8th Julie Williams and Woody

9th Libby Roberts and Storm

10th Henri Senn and Bosco

Class 10 Best Friends - Sponsored and judged by Bex's Browbands and Collars

1st Amber Younce and Wahpe, Titan and Biscuit

2nd Sadie and Shiloh

3rd Lindsey Walczak with Tallulah & Atticus Finch

4th Amie Waygood and Teddy

5th Kerstin Simonis and Joy of Music and family

6th Laura Frewer and Revel

7th Keely Bradding and Bally

8th Olly and Rosie and Rupert

9th Tina Johnson and Sally

10th Dan LaMontagne and Oatie and Peanut

Special:

Bryony Jewkes and Bonnie and Matty

Lisa Plumb and Marco

Class 11 Marvellous Models - Sponsored and judged by Papercuts By Hannah

Judge's comment: A lovely class to judge, so many gorgeous horses and ponies! Well done to everyone who placed, and if the winner would like to contact me regarding their prize, that would be fab!

1st Keely Bradding and Bally

2nd Lindsey Walczak and Atticus Finch

3rd Sadie and Snowball

4th Tina Johnson and Honey

5th Laura Oliver and Brontesaurus

6th Amber Younce and Hank

7th Julie Williams and Woody

8th Jessica Pelissier and Tyra

9th Madison Eckley and Beauty

10th Catherine Beniston and Heald Town Mara

 

Class 12 Best Headshot (mares) - Sponsored by Flaxen Equestrian and judged by S. Williams

1st Kerstin Simonis and Jackpot Painted Mount

2nd Tina Johnson and Honey

3rd Cherie and Aura

4th Vanessa Robertson and Excellaya

5th Hannah Hollman and Beryl

6th Becky Webb and Llanidan Portia

7th Tina Johnson and Sally

8th Becky Webb and Bonnie B

9th Jessica Pelissier and SMS Annalark

10th Monica Kinnunen and Rhodonia

Class 13 Best Headshot (boys) - Sponsored and judged by J Johnson Transport

1st Cara Martin and Duey - I just love this - perfect

2nd Tuula Hintsanen and Shahh - Stunning

3rd Jemma Meddings and Golden Ticket - Beautiful

4th Lisa Plumb and Marco

5th Sophie Cooper and Wolfgang Vaccarri

6th Lindsey Walczak and Atticus Finch

7th Beth Earl and Bellthorn Krusader (pic 1)

8th Keely Bradding and Jimmy

9th Monica Kinnunen and Luxor

10th Julie Williams and Woody

Special:

Laura Oliver and Brontesaurus

Ashleigh Frost and Bruno

Class 14 Best Newcomer - Sponsored and judged by Jacqui-Marie Designs

1st Sadie and Snowball

2nd Stella and Carrick Clover

3rd Beth Earl and Bellthorn Krusader

4th Annabelle Wells and Cash

5th Briony Nelson and Truway Manikin

6th Olly and Rosie

7th Jemma Meddings and Golden Ticket

8th Libby Roberts and Lily

9th Stella and PK

10th Yasmin Roberts and Imraan

Class 15 My Favourite Pet Photo - Sponsored by Immy’s Pet Portraits and Illustrations and judged by S. Williams

1st Lucy Moran and Henrik (Pic 1)

2nd Cara Martin and Hammy

3rd Sue Knapman and Fox

4th Heather Bowman and Taz

5th Sue Knapman and Tiger Lily

6th Lucy Moran and Henrik (Pic 2)

7th Hannah Hollman and Ruby and Jade

8th Libby Roberts and Buck

9th Hannah Schepens and Alfie

10th Heather Bowman and Skye

 

 

Class 16 Best Mane and Tail - Sponsored and judged by NJP Media

1st Kyrah and Toffee - beautiful 

2nd Julie Williams and Woody

3rd Amie Waygood and Teddy

4th Olly and Rupert

5th Leonie Harrison and Ischia

6th Ashleigh Frost and Bruno

7th Julie Earle Cliffe and Poppit

8th Madison Eckley and Beauty

9th Vanessa Robertson and Excellaya

10th Tuula Hintsanen and Shahh